Általános iskolák 1-4. osztályai számára

MÚZEUMPEDAGÓGIA AZ ÁLTALÁNOS ISKOLÁK 14. OSZTÁLYAI SZÁMÁRA:

„MÉZES BÁBOT VEGYENEK, TÜKRÖS SZÍVET, SZÉPET!”
VÁSÁRI FORGATAG A MESTERSÉGEK UTCÁJÁBAN

A foglalkozást szeptember 3. és október 11. között ajánljuk.

A foglalkozás során a gyerekek vásári miliőbe csöppenve ismerkedhetnek meg a Rábaközben is népszerű hagyományos mesterségekkel, a mesteremberek munkáin keresztül pedig olyan portékákkal, melyeket a régmúltban is árusítottak a nagy országos vásárokon. A vásári forgatag bebarangolása után vásárfiával térhetnek vissza az iskolába!

Ajánlott korosztály: 1-2. osztály

A RÉGI CSORNAI VÁSÁROK ÉS SZATÓCSBOLTOK VILÁGA

A foglalkozást szeptember 3. és október 11. között ajánljuk.

Néprajzi kiállításunkon a tanulók interaktívan fedezhetik fel, hogy hogyan zajlottak a csornai országos vásárok. Különféle feladatok révén kerül sor az egyes mesterek és áruik bemutatására, és a vásári alkura. Ezt követően megismerkedhetnek a 19. század végi szatócsboltok kínálatával, és szerepjáték keretében a boltos és vevői szerepbe is belehelyezkedhetnek.

Ajánlott korosztály: 3-4. osztály

„HEJEHUJA VADLIBA, MOST MEGYÜNK A LAGZIBA.”
IRÁNY A LAKODALOM!

A foglalkozás kérhető október 14. és november 22. között.

A múzeumban elmeséljük, hogy a régi paraszti világban hogyan készültek a lakodalomra. Vajon a lányok mit vittek magukkal a házasságba? Nézzük meg együtt, mit rejtett a tulipános láda! A lakodalom egyik fő mozzanata a vacsora, szerezzük be együtt a lakomához szükséges alapanyagokat! Ha gyorsan végzünk az előkészületekkel, még a vendégsereg ünnepi viseletét is szemügyre vehetjük. Amikor már minden készen áll a menyegzőhöz, indulhat is a közös mulatság!

Ajánlott korosztály: 1-4. osztály

„MENJÜNK MI IS BETLEHEMBE, RÉSZT VENNI A NAGY ÖRÖMBE…”
KARÁCSONYI NÉPSZOKÁSOK

A foglalkozás kérhető december 3. és december 20. között.

A foglalkozás célja, hogy az időszaki kiállításunk segítségével a diákok is megismerkedjenek a téli ünnepkörhöz kapcsolódó tradicionális karácsonyi szokásokkal.  Ez az időszak számos jeles napot magába foglal, illetve szorosan kapcsolódik hozzá a jövő esztendő megalapozása, a különböző eredetű bajok és betegségek elhárítása.  Ismerjétek meg együtt, hogy milyen ünnepi szokások éltek a Rábaközben!

TALPRA, MAGYAR!
1848–49-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC EMLÉKEI

A foglalkozás kérhető március 4. és 21. között.

Nemzeti ünnepünk alkalmából megemlékezünk a március 15-i eseményekről és a szabadságharc győzelmeiről. A foglalkozás keretében a diákok is megismerkedhetnek a forradalom nevezetes helyszíneivel és tárgyaival. Kiállításunk segítségével betekintést nyerhetnek a hős huszárok világába, majd bemutatjuk viseletüket és felszerelésüket is.

Ajánlott korosztály: 1-4. osztály

„A JUHÁSZNAK JÓL VAN DOLGA…”
SZENT GYÖRGY NAP – PÁSZTORÉLET

A foglalkozás kérhető április 15. és május 16. között.

A hagyományok szerint Szent György napját, április 24-ét a természet tavaszi zsendülésének ünnepeként is tekinthetjük. Ehhez a jeles naphoz köthetjük a gazdasági év kezdetét, a pásztorok felfogadását és az állatok tavaszi kihajtását is. A foglalkozás célja, hogy a résztvevő gyerekek megismerkedjenek a pásztorok életével, a pásztorkodás eszközeivel, illetve a pásztorművészet remekeivel. Az óra keretében szót ejtünk olyan népszokásokról is, amelyek a tavaszi időszakhoz kapcsolódnak.