Középiskolák számára

Középiskolák számára

MÚZEUMPEDAGÓGIA KÖZÉPISKOLÁSOK SZÁMÁRA:

„AMULETTŐL A SZENES VÍZIG – SÖTÉT VARÁZSLATOK KIVÉDÉSE ÉS EGYÉB MÁGIKUS GYAKORLATOK EMLÉKEI A KISALFÖLDÖN” CÍMŰ IDŐSZAKI TÁRLAT

A kiállítás október 19-ig látogatható. 

Az izgalmas tárlat a Kisalföld területén ismert mágikus eszközökből és eljárásokból, azon belül is főként a bajelhárítás praktikáiból villant fel tárgyi emlékeket, bepillantást nyújtva az őskortól a 20. századig gyakorolt hiedelemszokásokba.

A mágia tárgyakkal nehezen megfogható témakör, hiszen a legtöbb ilyen céllal használt eszköz hétköznapi tárgy volt, melyet az idő, a helyszín, az eljárás vagy maga az azt végző személy tett természetfeletti hatásúvá. Legtöbb emlékünk néprajzi gyűjtésekben fennmaradt elbeszélésekből származik, melyekből a kiállítás tablóin kívül QR-kóddal elérhető kiegészítő tartalmak nyújtanak ízelítőt.

A tárlat célja, hogy a látogatót rávezesse a hiedelmek és mágikus gyakorlatok időn, társadalmi rétegeken és vallásokon átnyúló párhuzamaira.

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a kiállításhoz kapcsolódó online múzeumpedagógiai játék elvégzéséhez mobiltelefon és mobilinternet használata szükséges.

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom

A CSORNAI KERESKEDELEM MÚLTJA A TÁRGYI EMLÉKEK TÜKRÉBEN
(
A KÖZÉPKORTÓL A 20. SZÁZAD KÖZEPÉIG)

A foglalkozás kérhető egész évben.

A tanulók interaktív, vetített képes előadáshoz kapcsolódó tárlatlátogatáson ismerkedhetnek meg a csornai vásárok múltjával és a település kereskedelmének fejlődésével.

Feladatokon keresztül kerül sor az egyes kézműves termékek és áruk bemutatására. Ezt követően a diákok betekinthetnek a 19. század végi szatócsboltok kínálata mellett az elmúlt évszázadokban használt mértékegységek és pénzek világába. A foglalkozás végén a korabeli kereskedők és vásárlóik szerepébe is belehelyezkedhetnek.

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem


A HÁZASSÁGKÖTÉS SZOKÁSAI ÉS A LAKODALOM HAGYOMÁNYAI A RÁBAKÖZBEN

A foglalkozás kérhető október 14-től.

Az emberi élet egyik fontos fordulópontja a házasság. A múzeumi óra keretében a résztvevők megismerkedhetnek a paraszti társadalom házasságkötési szokásaival, annak helyi, illetve rábaközi hagyományaival is. A néprajzi kiállításunk és a múzeumi gyűjtemény révén a tanulók olyan használati tárgyakat is felfedezhetnek, amelyek az adott szokáskörhöz köthetők. Beszélgetünk olyan kifejezésekről is, amelyeket már csak kevesen ismernek, ilyen például a kérőnásznagy, a móringlevél vagy a stafírung fogalma.

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem

KARÁCSONYI NÉPSZOKÁSOK

A foglalkozás kérhető december 3. és december 20. között.

A foglalkozás célja, hogy időszaki kiállításunk segítségével a diákok megismerkedjenek a téli ünnepkörhöz kapcsolódó tradicionális karácsonyi szokásokkal.  Ez az időszak számos jeles napot magába foglal, illetve szorosan kapcsolódik hozzá a jövő esztendő megalapozása, a különböző eredetű bajok és betegségek elhárítása.  Ismerjük meg együtt, hogy milyen ünnepi szokások éltek a Rábaközben!

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: hon- és népismeret, történelem, vizuális kultúra

CSORNA MÚLTJA A KŐKORSZAKTÓL A KÖZÉPKOR VÉGÉIG A TÁRGYAK TÜKRÉBEN

A foglalkozás kérhető januártól.

A foglalkozás során megismerjük Csorna földrajzi viszonyait, és a területén letelepült emberek és népcsoportok életét az őskori kultúráktól, a rómaiakon és a népvándorlás népein keresztül a honfoglaló magyarokig. A hétköznapi élet használati tárgyai mellett Csorna világhírű régészeti leletéről, a hun kori diadémról is sok érdekességet tudhatunk meg. Választ keresünk Csorna nevének eredetére, végül pedig a premontrei szerzetesek szerepére a település mezővárossá fejlődésében.

Ajánlott korosztály: 9-10. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem, földrajz

 „FÉNYESEBB A LÁNCNÁL A KARD…”
AZ 1848
49-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC ÉS A RÁBAKÖZ

A foglalkozás kérhető március 4. és 21. között.

A foglalkozáson felidézzük az 1848-as márciusi forradalom főbb eseményeit és vívmányait. A diákok múzeumunk tárgyi emlékei mellett korabeli források segítségével, interaktív formában ismerhetik meg azt, hogy milyen hatást gyakoroltak a forradalmi események a csornai és rábaközi emberek életére. Megtudhatjuk, hogy milyen szerepet játszottak a nemzetőrségben és a honvédseregben. Fény derül arra, hogy ki volt Laky Döme, és még kik azok az ismert, vagy ismeretlen 1848–49-es hősök, akikre a mai napig büszkék lehetnek a rábaköziek.

A múzeumi óra 45 és 60 perces formában is kérhető.

A 60 perces foglalkozás a fentiek mellett lehetőséget nyújt a honvédsereg szervezésének, harcainak és a csornai csatának élményszerű feldolgozására. Mindemellett izgalmas múzeumi játékokkal segítjük a tananyag elsajátítását.

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem, magyar nyelv és irodalom

„RAJTA MAGYAR, RAJTA!”
FEDEZZÜK FEL A CSORNAI CSATA ÉS AZ 1848–49-ES SZABADSÁGHARC TITKAIT!

A foglalkozás kérhető június 3. és 20. között.

A foglalkozások célja, hogy a diákok múzeumi közegben ismerkedjenek meg 1849 nyarának csornai és rábaközi eseményeivel, s az azokhoz kapcsolódó tárgyi emlékekkel és helyi hagyományokkal. Milyen taktikát követtek az 1849. június 13-i csornai csatában a magyar honvédek és huszárok? Hogyan harcoltak ellenük a császáriak, és milyen helyeken, utcákon folytak a küzdelmek? Milyen szerepet játszottak a csornaiak és rábaköziek ezekben a harcokban? Fedezzük fel a csornai csata izgalmas részleteit, keressük meg közösen a válaszokat!

Ajánlott korosztály: 9-12. osztály

Ajánlott tantárgy: történelem